Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Plataria to grecka wioska położona nad Morzem Jońskim obok Igumenitsy. Spacerując po raz pierwszy po Platarii odniosłam wrażenie, że tutejsza infrastruktura turystyczna dopiero zaczęła się rozwijać.

Powstaje tutaj wiele domów, które w przyszłości będą prawdopodobnie przeznaczone na apartamenty dla turystów ceniących sobie spokój i klimat tej miejscowości. Morze ma tutaj żywszy odcień zieleni niż w Asprovalcie. Woda w nim jest zimniejsza ale też bardziej czysta. Plaża pokryta jest drobnym żwirkiem a nie piaskiem i podczas całego tygodniowego pobytu tutaj, nie zauważyliśmy na niej tłumów. Przy dobrej widoczności zobaczyć można na horyzoncie wyspę Korfu. Znajduje się tu też niewielki port, w którym cumowało wiele zagranicznych jachtów. Plataria, która pewnie jeszcze całkiem niedawno była wioską rybacką nie ma zabytków, które turysta mógłby zwiedzać. Warto jednak podjeść do miejscowego kościoła, który jest w nocy ładnie podświetlony.

 

Przydatne informacje: cena apartamentu dla trzech osób za dobę, położonego blisko centrum, z widokiem na morze, z klimatyzacją, TV, łazienką, aneksem kuchennym, balkonem - 70 euro,

cena apartamentu dla trzech osób położonego dalej od centrum, z aneksem kuchennym, TV, tarasem, klimatyzacją i łazienką - 40 euro,

ceny w wybranej knajpce: sałatka grecka (dość duża) - 5, 6 euro, suwlaki z kurczaka z frytkami - 8 euro, smażone kalmary - 9,50 euro (duża porcja), piwo Amstel 0,33 l. - 1,80 - 2,50 euro, lemoniada - 1,50 euro, sznycle z kurczaka z frytkami - 7,50 euro, duży kalmar z grilla z ryżem - 7 euro.

W Platarii nie ma dużych supermarketów, zakupy można robić w tych mniejszych, w których klient przeciska się z koszykiem między regałami. Ceny w takim sklepiku: mleko (1 litr) - 1,60 euro, zgrzewka piwa Mythos (6 puszek po 0,33 l.) - 4,10 euro, zgrzewka wody mineralnej 6 sztuk - 1,40 euro. W całej wiosce nie natrafiłam na kiosk sprzedający kartki pocztowe.

W ciągu dnia przez wioskę wiele razy przejeżdżają samochody wyładowane melonami i arbuzami. Cena melona ok. 0,80 euro za kg, arbuza - ok. 0,35 euro za kg.

Przejazd promem z pobliskiej miejscowości Igumenitsy na wyspę Korfu - 38 euro za samochód + 6 euro za osobę, podróż trwa godzinę.

Bankomatów brak, jedyny jaki udało nam się znaleźć był przygotowywany do montażu. W sklepach można płacić kartą.