Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Krnov (Karniów) to czeska miejscowość na Śląsku Opawskim przy granicy z Polską. Zwiedzając miasto zobaczyć można wiele cennych zabytków m.in.: zamek z XVI w. przebudowany na styl barokowy w 1778 r; kościół św. Benedykta z I połowy XIII w. też  przebudowany w stylu barokowym, ratusz, romańską rotundę, fortyfikacje miejskie, kamienice z arkadami z XVI w. na rynku.

Samo centrum miasta jest zadbane, kamienice odrestaurowane, wszystko zadziwia i zachęca do zwiedzania. Niedaleko Krnova znajduje się wzgórze Cvilin (Cwilin), który posiada dwa szczyty - Tylny Cwiliński Kopiec, na którym znajdują się ruiny zamku Cwilin i Przedni Cwiliński Kopiec gdzie można wjechać samochodem i zwiedzić barokowy kościół św. Krzyża i Siedmiobolesnej Panny Marii. Obok, ścieżką w dół dochodzimy do wieży widokowej, która jest udostępniona do zwiedzania - z umieszczonego tutaj tarasu widokowego rozciąga się ładny widok na okolicę. Wieża wybudowana została tutaj na początku XX w. i nazwano ją imieniem Liechtensteinwarte od nazwiska księcia Johanna II, który wsparł finansowo budowę tego obiektu.

 

Historia Krnova rozpoczyna się w 1240 r. kiedy to pojawia się pierwsza pisemna wzmianka o tej miejscowości. W 1260 r. Krnov uzyskał prawa miejskie. Wkrótce miejscowość ta położona na pograniczu Śląska Morawskiego stała się punktem strategicznym. W XV w. o te ziemie walczył  Władysław II Jagiellończyk z Maciejem Korwinem. Do 1490 r. Krnov stał się na tyle ważnym miastem Królestwa Czeskiego, że zaczęto tutaj wybijać monety królewskie. Wkrótce powstało tutaj Księstwo Karniowskie. Do początku XVII w. w Krnovie władzę pełnili Hohenzollernowie. W 1622 r. Karol Lichtenstein połączył Księstwo Opawskie z Karniowskim. Miasto mocno ucierpiało podczas wojny trzydziestoleniej. W następnych latach Krnov stał się przedmiotem sporu wszczętego przez Fryderyka II Wielkiego, który doprowadził do włączenia się Krnova w wojny śląskie. W wyniku tych wojen dawne Księstwo Karniowskie zostało podzielone między Prusy i Austrię. W 1763 r. Krnov wszedł w skład Śląska Austriackiego, co sprawiło, że miasto straciło swoje znaczenie polityczne. W 1918 r. Krnov wszedł w granice Czechosłowacji. Do 2007 r. znajdowało się tutaj przejście graniczne polsko-czeskie.