Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wieża ariańska w Wojciechowie to budowla obronno-mieszkalna wzniesiona przez J. Pileckiego, starostę lubelskiego w latach 1520 - 1530.

Stanowi pozostałość dużego założenia obronnego wybudowanego pod koniec XIV w. przez Szczekockich herbu Odrowąż. Wieża przez lata spełniała wymogi wygodnego mieszkania, a spiętrzone mury zapewniały właścicielowi bezpieczeństwo i podnosiły jego prestiż społeczny. W 1534 r. właścicielami Wojciechowa byli Firlejowie herbu Lewart, następnie Spinkowie herbu Prus. Ok. 1580 r. Stanisław Spinka udzielił w murach wieży, schronienia znanemu pastorowi i kaznodzei kalwińskiemu Marcinowi Krowickiemu. Trzecią kondygnację wieży przeznaczono na zbór kalwiński. W 1632 r. kolejny własciciel Wojciechowa Paweł Orzechowski wybudował na północ od wieży wygodny pałac. Wieża straciła funkcję mieszkalną i z czasem została przeznaczona na magazyn zbożowoy. Orzechowscy sprzedali posiadłość wojciechowską w 1778 r. Następnie właścicielami dóbr byli Morscy, Ostrowscy, Grodziccy, Świeżawscy i Popławscy. W połowie XIX w. w istotny sposób zmieniono wygląd wieży, głównie przez likwidację jej szczytów na rzecz dachu naczółkowego. W 1910 r. zaniedbaną i zniszczoną wieżę przekazano Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Przeszłości w Warszawie i już rok później przystąpiono do jej odbudowy. Prace kierowane przez Jana Koszczyc-Witkiewicza przerwała wojna. Powtórną próbę odbudowy spotkał ten sam los w 1939 r. Dopiero w 1972 r. ponownie przystąpiono do gruntownego remontu. Odrestaurowany budynek przekazano na potrzeby Gminnego Ośrodka KUltury. Z czasem siedzibę znalazła tu Biblioteka Gminna, a także Muzeum Kowalstwa, Wojciechowskie Muzeum Regionalne oraz Stowarzyszenie Kowali Polskich. Wieża zbudowana jest z kamienia i cegły w stylu gotycko-renesansowym. Piwnice są głębokie, dwudzielne ze sklepieniem kolebkowym. W sali na pierwszym
piętrze zachowały się fragmenty oryginalnego tynku. Obecnie w Wieży mieści się Gminny Ośrodek Kultury, który jest głównym organizatorem Ogólnopolskich Spoktań i Warsztatów Kowalskich, w których każdego roku bierze udział kilkudziesięciu mistrzów kowalstwa z kraju i zagranicy. Piętro niżej znajduje się Wojciechowskie Muzeum Regionalne.


Przydatne informacje:

Zwiedzanie wieży: od poniedziałku do soboty w godzinach od 10 do 17,
niedziela (maj - wrzesień) od 10 do 16.

 

Źródło: tablica informacyjna obiektu