Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jedną z Dolinek Krakowskich jest Dolina Eliaszówki położona między miejscowościami Czerna i Paczółtowice. Dolina ta, została nazwana imieniem jednego z biblijnych proroków - Eliasza, który jest patronem znajdującego się obok klasztoru.

Spacerując doliną zobaczyć można ruiny wybudowanego przez pustelników w latach 1671-1691 Diabelskiego Mostu. Budowla stanowiła dojście do klasztoru od drogi siedleckiej, prowadzącej do majątku karmelitów w Siedlcu. W 1843 r. most już był mocno uszkodzony i w 1889 r. zaniechano jego użytkowania. Za mostem stoi kolejny  zrujnowany budynek, w którym znajdowały się kiedyś stajnie, pralnia i pokoje gościnne. Dolina, a raczej wąwóz jest zalesiony. Znajduje się tutaj kilka jaskiń i grot a także źródeł.
Jednym z nich jest źródło proroka Eliasza, nazywane też  Źródłem Miłości. Miejsce w którym wypływa woda jest ocembrowane w kształcie serca, a legenda głosi, że każdy kto napije się wody z tego źródła znajdzie prawdziwą miłość. Obok stoi kapliczka z 1848 r. z obrazem proroka Eliasza. Klasztor w Czernej to męski klasztor Karmelitów Bosych, który został ufundowany w 1629 r. przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową. W skład kompleksu klasztornego wchodzi kościół, Dom Pielgrzyma, Muzeum Karmelitańskie, cmentarz oraz restaurację w której turyści i pielgrzymi mogą zjeść domowy obiad.

                                                                                                                                                                                           Źródło: wikipedia