Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Ruiny antycznego miasta Stobi odkryte zostały przez serbskich archeologów w latach 30,40 XX w. Miasto położone było w miejscu gdzie rzeka Crna wpada do Vardaru i pełniło ważną funkcję handlową i militarną. Choć pierwsza wzmianka o Stobi pochodzi z 197 r. p.n.e. to wykopaliska dostarczyły dowodów na to, że jego początki sięgały kilkaset lat wcześniej.

Miasto przeżywało swój rozkwit za panowania rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta. Zniszczone zostało przez trzęsienie ziemi w VI w.n.e. W ruinach antycznego Stobi wyszczególnić można:

-Teatr antyczny - zbudowany został pod koniec II w. n.e i na początku III w. n.e. Mógł pomieścić 7600 widzów. Pod koniec III w. n.e. obiekt służył gladiatorom. W V w. n.e. teatr został opuszczony.

- Kasyno - datowane na IV - VI w. n.e. Jego nazwa pochodzi od kości do gry, które zostały w tym miejscu znalezione przez archeologów.

- Mała łaźnia - służyła prawdopodobnie kobietom.

- Bazylika - w reliktach tego obiektu rozróżnić można siedem faz konstrukcyjnych datowanych od I - VI w. n.e.

- Synagoga - świątynia żydowska z II w. n.e. Na jej pozostałościach pomiędzy IV - VI w. n.e. wzniesiony był kościół chrześcijański.

- Pałac Polycharmosa - rezydencja, która przed IV w. n.e. należała do fundatora - Polycharmosa - założyciela synagogi.

- Fontanna - wybudowana na skrzyżowaniu dróg Via Principalis Inferior i Via Axia i była sprawna od III do VI w. n.e.

- Domostwo Fulonica - budynek rodzinny, datowany na koniec III w. n.e. Był kilka razy rozbudowywany.

- Więzienie - pomieszczenie, które funkcjonowało od VI w. n.e. Odnaleziono w nim szkielety w kajdanach.

- Rezydencja biskupów - W V w. n.e. obiekt ten był połączony z Bazyliką Wielką, w VI w. n.e. używano go jako kaplicy.

- Północna bazylika - wczesny kościół chrześcijański z V - VI w. n.e. w którym odkryto piękne mozaiki w baptysterium.

- Duża łaźnia - publiczna łaźnia z V, VI w. n.e. która posiadała system ogrzewający posadzki w sali głównej. Znajdowało się w niej też wiele marmurowych posągów.

- Dom Perysteriów - kompleks domów rodzinnych z IV - VI w. n.e. Na mozaikowej posadzce tego domu udało się odczytać kilka imion członków należących do tych rodzin.

- Baptysterium - pomieszczenie z basenem, w którym dokonywano chrztów. Na podłodze znajdują się tutaj piękne mozaiki z motywami roślinnymi i zwierząt. W mozaikach przeplata się głównie motyw pawia  - jego symbol umieszczony jest też na banknotach macedońskich.

Na Stobi natknęliśmy się przypadkiem dzięki tablicom informacyjnym ustawionych przy autostradzie E-75, koło miejscowości Gradsko. Był to nasz drugi dzień podróży samochodem do Grecji. Spacer po terenie wykopalisk zajął nam godzinę. Turystów prawie wcale, tylko my, palące słońce i trawiasty teren ruin. W wycieczce po rozległym terenie antycznego miasta pomagają tablice w języku angielskim informujące o danym obiekcie. W kasie oprócz biletu zakupić można pamiątki. Stobi zrobiło na nas wielkie wrażenie. Zetknięcie się z reliktami datowanymi na IV - VI w. n.e. budzi ogromny szacunek dla historii tego kraju.

Przydatne informacje: bilet wstępu na teren wykopalisk: 120 denarów macedońskich lub 2 euro. Na granicy serbsko - macedońskiej przy wjeździe do Macedonii czekaliśmy niecałe pół godziny.  Opłaty za bramki na autostradzie macedońskiej wynoszą odpowiednio: 50, 60, 50 denarów. Jeżeli chcemy zapłacić w euro to: 2, 2.50, 2.50. Kwoty w euro naliczane są według jakiegoś dziwnego przelicznika, czyli poprostu są brane z sufitu, przy bramkach nie ma żadnej informacji na ten temat. Najlepiej płacić więc w denarach.