Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

We wsi Kozłówka położonej ok. 9 km na zachód od Lubartowa znajduje się zespół pałacowo-parkowy - Muzeum Zamoyskich.

Pałac wybudowano w latach 1735 – 1742 (czasy rodziny Bielińskich), według projektu Józefa Fontany. Następnie, od roku 1799 historia obiektu jest związana z rodem Zamoyskich. Najważniejszą postacią w historii pałacu jest pierwszy ordynat kozłowiecki, Konstanty Zamoyski (1846-1923). To dzięki jego staraniom, zespół pałacowo parkowy został rozbudowany. Przebudowa trwała od roku 1897 do roku 1914. Rodzina Zamoyskich mieszkała w Kozłówce do roku 1944, kiedy to Jadwiga Zamoyska wraz z dziećmi przeniosła się do Warszawy ze względu na zbliżający się front II wojny światowej. Wraz z nią, do Warszawy zostały przewiezione najcenniejsze dzieła sztuki, które przepadły w powstaniu warszawskim. W roku 1948 Zamoyscy emigrują do Kanady, a pałac w Kozłówce już pod koniec 1944 roku, zostaje przekształcony w pierwsze muzeum na ziemiach wyzwolonych.  Pozostałe budynki zespołu pałacowo-parkowego (oficyny) zostały zajęte na potrzeby szkoły oraz ochronki - późniejszego domu dziecka. W roku 1955 Muzeum kozłowieckie przekształcono w Centralną Składnicę Muzealną. Ponownie, pałacowe wnętrza można było zwiedzać od roku 1977. W roku 1992, nazwa Muzeum została zmieniona na obecną, czyli Muzeum Zamoyskich.
Muzeum ma uregulowaną sytuację prawną. W roku 2009 została zawarta ugoda ze spadkobiercami rodziny Zamoyskich. W zamian za rekompensatę finansową, zrzekli się oni roszczeń wobec Kozłówki.
Muzeum Zamoyskich może poszczycić się wieloma nagrodami m.in. medalem Europa Nostra (rok 1998) oraz Pomnik Historii (rok 2007).
Kozłowiecki zespól pałacowo-parkowy, to jedna z najpiękniejszych polskich muzeów-rezydencji. Wchodząc na teren pałacu, przez bramę z herbem rodu Zamoyskich („Jelita”), można odczuć ogrom bogactwa i świetności tego zabytku. Wrażenie potęguje wejście do pałacowych sal. Zachował się w nich oryginalny wystrój z przełomu XIX i XX w. To niezwykła kolekcja mebli, porcelany, bibelotów ale także malarstwa i rzeźby. Wszystkie sale urządzono z dbałością o szczegóły. Turyści mogą zajrzeć m. in do gabinetu hrabiego Konstantego Zamoyskiego, sypialni Hrabiny, salonu czerwonego a także łazienki, jadalni, i biblioteki. Dodatkowo, zwiedzający Muzeum mają do dyspozycji kaplicę, budynek Teatralni z wystawami czasowymi, powozownię oraz jedyną w Polsce Galerię Realizmu Socjalistycznego. Po zwiedzaniu, polecamy udać się na odpoczynek do pałacowego parku, w którym rosną różnorodne gatunki drzew i krzewów. Dodatkową atrakcją w parku są królewskie ptaki - pawie, które można spotkać dumnie kroczące alejkami. W parku zostały usytuowane także bażanciarnia oraz plac zabaw dla najmłodszych. Przygotowano wygodny, odpłatny parking. Spragnieni i głodni mogą również zatrzymać się w restauracji.

 

Źródło: www.muzeumzamoyskich.pl