Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Eklektyczny pałac von Kleistów znajdujący się w Radaczu zbudowany został w XIX w. i był w posiadaniu tej rodziny do końca XIX w. Na początku XX w. jego właścicielem był K. Casiner.

W czasie II wojny światowej majątek Radacza wraz z pałacem należał do Williego Moltrechta. Po zakończeniu wojny w obiekcie mieścił się PGR. W chwili obecnej pałac jest w stanie ruiny, jego tylna część uległa już zawaleniu. Teren na którym stoi pałac jest ogrodzony i pozwala przypuszczać, że stanowi czyjąś własność prywatną. Z otaczającego go parku krajobrazowego nic nie zostało, porasta go wysoka trawa i krzaki.

Obok pałacu znajduje się Kościół filialny parafii Parsęcko p.w. Błogosławionego Maksymiliana Marii Kolbego. Zbudowany został w 1744 r. jako fundacja właścicieli wsi von Kleistów. Od strony zachodniej ma murowaną wieżę z cegły z ostrołukowym portalem, który zwieńczony jest trzykondygnacyjnym hełmem namiotowo-baniastym, krytym płytkami eternitu z drewnianą latarnią zakończoną metalową iglicą i kulą. We wnętrzu w ścianie południowej zachowały się drzwi z 1744 r. i konstrukcja chóru z tego samego roku. Najbardziej efektownym i pięknym elementem kościoła przez ponad 200 lat była ambona przerobiona przez von Kleistów z trzech karet Jana III Sobieskiego. Weszły one w posiadanie Henninga von Kleista gdy w styczniu 1741 r. wkroczył do Oławy na czele wojsk pruskich. Za zasługi na polu bitwy otrzymał pozwolenie od cesarza Fryderyka II Wielkiego na zabranie wszystkich ruchomości z pałacu. Piękne karety razem z innym rzeczami przywieziono do Radacza do prywatnych osób generała. Od 1945 r. ambona jest eksponatem Muzeum Pałacu w Wilanowie. Na kościelnej wieży ulokowany jest dzwon neobarokowy, który powstał w ludwisarni Voss und Sohn w 1891 r. w Szczecinie.