Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zamek w Świnach jest jednym z najstarszych obiektów znajdujących się na Szlaku Zamków Piastowskich. Wzniesiony został na wzgórzu na którym pierwotnie istniał gród kasztelański.

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z kroniki Kosmasa z 1108 r. Zachowane dokumenty przekazują nam, że w 1230 r. jego właścicielami byli Tader, w 1242 r. Jaksa w 1248 r. Piotr ze Świn. Pod koniec XIII w. zamek utracił status kasztelani na rzecz Bolkowa i został przekazany rodowi Świnków. Zamek przetrwał w ich rękach aż do XVIII w. Wybudowali oni w XIV w. wieżę mieszkalno-obronną wraz z murem obwodowym. W połowie XV w. Gunzel von Schweinichen dobudował do wieży budynek mieszkalny i nowe fortyfikacje obwodowe. Kolejna przebudowa w stylu renesansowym miała miejsce w latach 1614 - 1660 i dokonał jej Johann von Schweinichen. Wybudowany został od strony północno-zachodniej pałac. Całość została otoczona murem obronnym, bastejami i małym bastionem. W 1762 r. podczas wojny siedmioletniej zamek został ograbiony przez wojska rosyjskie. To spowodowało, że w 1769 r. ród Świnków oddał zamek na licytację. Kupił go minister pruski Jan Henryk von Churschwandt. Minister nigdy w zamku nie zamieszkał i po jego śmierci obiekt trafił w ręce Teresy von Schlabrendorff. Po niej do roku 1941 właścicielami zostali hrabiowie Hoyos von Sprinzenstein pochodzący z Austrii. W 1941 r. właściciele zostali zmuszeni do sprzedania go państwu. Rok później w zamku został urządzony przez Wehrmacht magazyn części do samolotów. Zamek już wtedy  był zdewastowany. Do zniszczeń przyczyniły się też huragany, które go nawiedziły w latach 1840, 1848 i 1868 oraz pożar w 1876 r. Pierwszych prób zabezpieczenia zamku dokonano w 1931 r. Od 1991 r. ruiny zamku znajdują się w rękach prywatnych. Są plany odbudowania go z przeznaczeniem na hotel.

 

Przydatne informacje:

Zwiedzanie zamku od 1.04 do 31.10 w godz. 12.00 - 18.00. Poza sezonem możliwość zwiedzania po telefonicznym uzgodnieniu z klucznikiem. Cena biletów: normalny - 5 zł, młodzież szkolna i wycieczki - 2 zł od osoby.