Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W centrum Krzeszowic znajdują się dwa pałace rodu Potockich określane jako stary pałac i nowy pałac. Stary budynek powstał w latach 1820-22 i była to pierwsza siedziba rodu Potockich w tym mieście. Kiedy wybudowana została nowa rezydencja, budynek ten został przeznaczony na mieszkania dla urzędników, którzy zarządzali majątkiem. Obecnie mieści się tutaj Urząd Miejski.

Nowy pałac Potockich powstał w latach 1850-58. Potoccy wprowadzili się do niego w 1862 r. Wyposażyli pałac w wiele cennych dzieł sztuki. Pałac został opuszczony w latach 70-tych XX w. Budynek jest ogrodzony i nie ma do niego wstępu, można go podziwiać z zewnątrz.

Stary pałac Potockich ma kształt dworku z gankiem i wysokim dachem. Budynek stał się siedziba rodu Potockich, kiedy oddziedziczyli oni dobra tęczyńskie. Nowy pałac powstał wg projektu Franciszka Lancii - architekta pochodzącego z Włoch. W latach 90-tych nastąpiła przebudowa pałacu wg architekta Zygmunta Hendla. W czasie okupacji niemieckiej w pałacu mieściła się letnia rezydencja generalnego gubernatora Hansa Franka. W 1940 r. przebudowano wnętrze pałacu poprzez dodanie w środku klatki schodowej. Po zakończeniu wojny w obiekcie mieściło się wiele instytucji, m. in. zakład wychowawczy i szkoła. Wokół pałaców usytuowany jest park, który został założony z chwilą budowy nowego pałacu. Park ma charakter angielski i ma powierzchnię 12 ha.