Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Zwiedzanie południowej części Turcji a zwłaszcza okolic Antalii i Kemeru dostarcza niesamowitych wrażeń. W czasie pobytu zwiedziliśmy:

Antalyę - miasto leżące u południowych podnóży gór Taurus, które zostało założone w 150 r. p. n. e. przez króla Pergamonu Attalosa II. Warto tutaj obejrzeć stare miasto a w nim minaret Yivli, Bramę Hadriana, zniszczony meczet z minaretem Kesik.

Myrę (obecnie Demre) miasto, które istniało już od V wieku p.n.e. W centrum znajduje się kościół św. Mikołaja a w nim sarkofag świętego Mikołaja w którym pierwotnie spoczywały jego szczątki. Na północ od zabudowań współczesnego miasta Demre zobaczyć można pozostałości starożytnej Myry a w niej amfiteatr rzymski i grobowce skalne.

Kekovą, którą można zobaczyć tylko płynąc statkiem wzdłuż brzegu. Kekova to miasto, które w wyniku trzęsienia ziemi zostało zniszczone i zapadło się do morza. Statek płynie również obok miasteczka Likya, gdzie możemy zobaczyć fortecę na półwyspie Simena i grobowiec króla likijskiego.

Beldibi - to niewielka miejscowość turystyczna z hotelami niedaleko Kemeru. Uwagę tutaj przykuwają góry Taurus, które górują swoimi skalnymi wierzchołkami nad miejscowością. Przy głównej drodze stoi niewielki meczet, do którego można zajrzeć oczywiście mając na sobie odpowiedni strój.

Fabrykę onkysu - kamień ten wykorzystywany jest do robienia różnego rodzaju pamiątek, wydobywany jest w Centralnej Anatolii

Będąc w okolicach Kemeru na pewno warto wybrać się na nurkowanie w Morzu Śródziemnym, ławice ryb, które odważnie podpływają i wręcz przeszkadzają są niesamowite. Drugą niezapomnianą rozrywką, dostarczającą adrenaliny jest parasailing, czyli lot ze spadochronem za motorówką. Widoki z wysokości 150 m. zapierają dech w piersiach.

W czasie lotu powrotnego z Antalii do Katowic natrafiliśmy na bezchmurną pogodę, dzięki temu udało się zrobić zdjęcia lotnicze Morza Marmara, Stambułu, Karpat i innych miast.

 

Krótki film z Myry w Turcji

 

 

Meczet w Beldibi podczas nawoływania do modlitwy oraz ujęcia wewnątrz meczetu

 

 

Filmik z hotelu Golden Sun i jego okolic w Beldibi