Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Thessaloniki są drugim co do wielkości miastem w Grecji. Zostały założone przez króla Kassandrosa w 315 r. p.n.e. W 146 r. p.n.e. za panowania Rzymian Thessaloniki ustanowione zostały stolicą prowincji Macedonia Prima. W 395 r. n.e. miasto weszło w skład cesarstwa bizantyjskiego.

W 1430 r. miasto zostało zdobyte przez Turków i pozostawało pod ich rządami aż do 1912 r. W mieście tym rozpoczynali swoją działalność św. Cyryl i Metody. Wśród zabytków Thessalonik udało nam się zobaczyć: Białą Wieżę, Łuk Galeriusza, kościół mieszczący się obok Łuku Galeriusza, Rotundę i grobowce bizantyjskie. Biała Wieża uznawana jest za symbol miasta i stanowi pozostałość po murach miejskich, które miały 8 km długości i zostały zbudowane w 1430 r. przez Turków. Wieża z zewnątrz wygląda bardzo efektownie, natomiast wnętrze nas rozczarowało. Stworzono tutaj muzeum ale bardzo nowoczesne. Sale mieszczące się na każdym piętrze naszpikowane są prezentacjami multimedialnymi, ekranami dotykowymi i innymi cudami techniki. Wystawione eksponaty są bardzo nieliczne a nowoczesne formy przekazu mające ułatwić zwiedzanie turystom gryzą się ze starymi, kamiennymi murami zabytku. Warto jednak dotrzeć na sam szczyt wieży, gdzie z tarasu rozciąga się ładny widok na miasto. Po zejściu z Wieży kierujemy się do Łuku Galeriusza, który pochodzi z czasów rzymskich. Łuk został wzniesiony w 303 r. przez cesarza rzymskiego Galeriusza i stanowi symbol jego zwycięstwa w 297 r. n.e. nad Persami. Łuk pokryty jest płaskorzeźbami, które przedstawiają sceny bitewne. Idąc dalej ulicami Thessalonik dochodzimy do Rotundy, która powstała w latach 305 - 311 jako mauzoleum Galeriusza. W V wieku budynek został zamieniony na kościół św. Jerzego a potem na meczet. Wewnątrz podziwiać można mozaiki i ołtarz. Rozstawione w środku rusztowania sugerują, że obiekt jest remontowany. Wracając do auta natknęliśmy się przypadkowo na grobowce bizantyjskie położone pod jedną z głównych ulic miasta. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby przy budowie/remoncie drogi odkryto te grobowce i zabezpieczono je. Teren wokół nich jest ogrodzony, znajdują się one dokładnie pod drogą a całości pilnuje Grek, który na tłumy turystów w tym miejscu chyba nie narzeka bo grobowce są mało wyeksponowane i brakuje przyciągającej informacji dla turystów.

Przydatne informacje: bilet wstępu na Białą Wieżę - 3 euro od osoby. Jest możliwość otrzymania elektronicznego przewodnika w języku angielskim do zwiedzania. Fotografowanie w Białej Wieży jest dozwolone i jest bezpłatne.

wstęp do Rotundy jest bezpłatny, podobnie jak i do grobowców bizantyjskich

Jeżeli ktoś wybiera się na zwiedzanie Thessalonik samochodem, to musi uzbroić się w cierpliwość. Znalezienie wolnego miejsca parkingowego w mieście graniczy wręcz z cudem. Nam się to udało po prawie godzinnej jeździe w kółko po mieście. Płatny parking na jaki się natknęliśmy kosztował 4 euro za godzinę a potem 3,50 euro za każdą następną. Kierowca powinien też uważać na motocyklistów, potrafią otoczyć samochód jak szarańcza, pojawiają się nagle i są wszędzie.