Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

W poniedziałek 25.10.2010 r. główna hala dworca i przyległe korytarze zostaną zamknięte na czas przebudowy, która ma potrwać do 2012 r. Decyzja budowy obecnego dworca kolejowego w Katowicach zapadła pod koniec lat 50-tych XX w., gdyż stary mieszczący się przy ul. Dworcowej stał się niewystarczający.

-- Tagi: Katowice, dworzec kolejowy w Katowicach, przebudowa dworca kolejowego w Katowicach, Katowice przebudowa dworca PKP, kielichy na dworcu kolejowym w Katowicach, Wacław Kłyszewski, Jerzy Mokrzyński, Eugeniusz Wierzbicki

-->

Budynek o długości 140 metrów i szerokości 53 metry ma dwie kondygnacje. Kubatura obiektu wynosi 76 314 m³, natomiast pojemność pomieszczeń obliczono na 25 000 osób. Kiedy odwiedziliśmy dworzec w ostatnim dniu przed jego zamknięciem wiele stoisk i straganów było już pustych i zdemontowanych. Tłum ludzi wylewających się z pociągów i przechodzących w szybkim tempie przez halę nie zdawał sobie sprawy z tego, że czynią to po raz ostatni w tym miejscu. Było więcej osób - takich jak my z aparatami, błyskających fleszem po kątach. Niektórzy przypatrywali się nam ze zdziwieniem doszukując się objawów wariactwa, bo cóż jest pięknego do fotografowania w brzydkim, ponurym, śmierdzącym dworcu? Taki obraz dworca kolejowego w Katowicach jaki pamiętamy przechodzi bowiem do historii. Już jutro ruszy długo wyczekiwana przebudowa tej wielkiej, przytłaczającej, niemodnej konstrukcji. A nam pozostaje  czekać cierpliwie na otwarcie nowoczesnego budynku obsługujących podróżnych.