Zamki, Pałace, Dwory - Podkarpacie

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna

Na Zamkowym Wzgórzu, na wysokości 270 m n.p.m. znajduje się w Przemyślu renesansowy Zamek Kazimierzowski. W stylu gotyckim powstał on w miejscu drewniano-ziemnego grodu, wzniesionego po roku 1340, za panowania Kazimierza Wielkiego.

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Pałac Lubomirskich znajduje się w południowo-wschodniej dzielnicy Przemyśla w Bakończycach, które kiedyś były osobną wsią. Zespół pałacowy i folwarczny znajdujący się tutaj wybudowano w latach 1885–1887 na polecenie księcia Hieronima Adama Lubomirskiego, według projektu Maksymiliana Nitscha.

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Polanka będąca do 1968 r. osobną wsią obecnie stanowi dzielnicę Krosna. W 1803 r. właścicielem Polanki zostaje Jan Michał Trzecieski herbu Strzemię. Na swoje potrzeby nie adaptuje istniejącego
już w tym miejscu starego, drewnianego dworu ale buduje w 1808 r. nowy, piętrowy, murowany budynek, który został później otoczony parkiem krajobrazowym

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Zamek w Krasiczynie położony jest przy głównej drodze Przemyśl-Sanok. Pod koniec XVI w. Stanisław Krasicki przystąpił do rozbudowy istniejącej w tym miejscu warowni.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Początki zamku leskiego wiążą się z magnacką rodziną Kmitów herbu Szreniawa. Kmitowie posiadali liczne dobra w województwach: krakowskim i ruskim.