Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zamek położony jest na skalistym wzniesieniu 20 km na północ od Nowego Sącza. Budowla góruje nad Jeziorem Czchowskim i z zamku rozpościerają się na pewno piękne widoki. Nam niestety nie udało się podejść bliżej zamku gdyż stanowi on własność prywatną i zwiedzać go można tylko w lipcu i sierpniu... a więc szkoda.. ale parę fotek można obejrzeć z tego miejsca.

Zamek Tropsztyn został zbudowany na przełomie XIII i XIV w. przez Zbrosława lub jego syna Gniewomira, którzy byli dziedzicami osady św. Świerada (tak dawniej nazywało się Tropie, na terenie którego powstał zamek). w 1390 r. zamek stał się własnością Chebdy z Tropsztyna herbu Starykoń. W roku 1535 r. opuszczony zamek sprzedany został przez Prokopa Chebdę kasztelanowi sandomierskiemu Piotrowi Kmicie. W 1541 r. zamek przeszedł w ręce rodu Robkowskich, a od 1556 r. stał się własnością Gabańskich herbu Janina. Na początku XVII w., zamek był już zrujnowany. Obecnie zamek jest własnością prywatną a jego właściciel rekonstruuje zamek.

Przydatne informacje: zamek można zwiedzać tylko w lipcu i w sierpniu. Otwarty jest: pon - pt od 9.00 do 17.00, sobota i niedz. od 9.00 do 19.00.