Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zamek Bobolice  - odbudowana z ruin, królewska twierdza Kazimierza Wielkiego, dziś perła Jury Krakowsko – Częstochowskiej
Królewski Zamek Bobolice to leżąca na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej twierdza zbudowana w połowie XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Należał on do systemu umocnień zwanych „Orlimi Gniazdami”, które chroniły zachodnią granicę państwa od strony Śląska. Na przestrzeni wieków Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, jednak od XV wieku pozostaje nieprzerwanie w rękach prywatnych.

Zamek Bobolice mocno ucierpiał na skutek kilkukrotnych oblężeń m.in. w 1587 roku kiedy zdobył go pretendujący do polskiego tronu arcyksiążę Maksymilian Habsburg. Najbardziej dramatyczny okazał się jednak dla niego "potop szwedzki", od czasu którego systematycznie popadał w ruinę. Gdy w 1683 r. król  Jan III Sobieski w drodze do Krakowa - miejsca koncentracji wojsk polskich przed odsieczą wiedeńską - zatrzymał się na Zamku  Bobolice, jego orszak musiał nocować w namiocie. Pomimo swego dość kiepskiego stanu, warownia była użytkowana jeszcze w wieku XVIII.

Pod koniec wieku XX, rodzina Laseckich - obecnych właścicieli zamku, podjęła wyzwanie uratowania tego pięknego zabytku przed całkowitą zagładą. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego, przy pomocy najlepszych polskich naukowców i ekspertów, przeprowadzono prace archeologiczne, zabezpieczające i rekonstrukcyjne, mające na celu uratowanie tego zabytku o narodowym znaczeniu. Trwające ponad 12 lat prace rekonstrukcyjne dobiegły końca w roku 2011, a zamek powrócił do stanu swojej dawnej świetności.

Zamek został udostępniony turystom. Obecnie w jego murach powstaje muzeum oraz centrum obsługi ruchu turystycznego. Obok zamku powstaje karczma, w której dostępne będą także miejsca noclegowe. Pod murami już teraz zlokalizowany jest natomiast "Popas rycerski" - miejsce, w którym można odpocząć, zorganizować rodzinny piknik, a także posilić się miejscowymi potrawami.


Praktyczne informacje:

Pod koniec sierpnia 2011 mieliśmy ponownie przyjemność zwiedzić sporą część zamku udostępnionego dla ruchu turystycznego. Trzeba przyznać, że rozmach prac rekonstrukcyjnych zapiera dech w piersiach zwłaszcza tym, którzy pamiętają jak zamek wyglądał zaledwie kilka lat temu. Zrekonstruowany zamek górny, przepyszne wnętrza, muzeum, kordegarda, nawet średniowieczna latryna:) budzą zainteresowanie turystów, być może będziesz miał/a okazję spotkać w jednej z komnat bobolicką Białą Damę. Zapraszamy do odświeżenia wspomnień z Jury, zwłaszcza Bobolic i pobliskiego Mirowa do którego można dotrzeć malowniczym czerwonym szlakiem poprzez Grzędę Mirowsko-Bobolicką.

parking pod zamkiem przestronny i bezpłatny,
wkrótce otwarcie Karczmy Bobolice,
zwiedzanie zamku i kordegardy, dorośli: 10zł,
zwiedzanie zamku i kordegardy, ulgowy: 5zł.

źródło: www.zamekbobolice.pl
więcej na: http://www.facebook.com/ZamekBobolice

VideoZamek: