Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Cypr legendarne miejsce narodzin Afrodyty bogini miłości i piękna, wyspa słońca (5-6h zimą, 11-15h latem), klimat śródziemnomorski z upalnymi, suchymi latami i deszczowymi łagodnymi zimami.

Historia wyspy sięga 8000-9000 lat p.n.e, kiedy to wyspa została zasiedlona przez ludy Syryjskie. Do dziś wyspą rządzili Egipcjanie, Mykańczycy, Felicjanie, Asyrejczycy, Persowie, Rzymianie, Bizantyjczycy, Anglicy, Arabowie, Wenecjanie, Turcy, Brytyjczycy.

Cypr jako Republika Cypryjska uzyskał niepodległość w 1960r od Wielkiej Brytanii. Po odzyskaniu niepodległości rozpętały się waśnie cypryjczyków z południa (sympatyzujących z Grecją) oraz tych z północy (cypryjczyków tureckich), wyspa została podzielona na Republikę Cypru (południe) oraz (od 1974r) Republikę Turecką Cypru Północnego (RTCP, państwo uznawane tylko przez Turcję).

Doskonałe miejsce na urlop dla ludzi lubiących słońce i ciepłe morze. Kultura i zabytki na poziomie tych z Grecji kontynentalnej. Ciekawostka są góry Troodos, gdzie funkcjonuje ośrodek narciarski w miesiącach zimowych. Dla smakoszy win polecam górską wioskę Omodos, znaną z wyrobów winiarskich. Można tu zobaczyć proces produkcji i posmakować win, polecam dziesięcioletną Commandorię - najbardziej znane cypryjskie wino.

Będąc na Cyprze musisz:

- zwiedzić Nikozję (Lefkosia) - stolicę Republiki Cypryjskiej jedyną na świecie stolicę podzieloną pomiędzy zwaśnione strony.

- przekroczyć zieloną granicę (wystarczy dowód osobisty lub paszport) i zwiedzić część turecką, śmiem twierdzić, że historycznie ciekawszą. 

Po północnej stornie zjesz również oryginalnego kebaba :)

Ponieważ wyspa nie jest duża, warto wypożyczyć samochód (ceny od 11E/dzień obowiązkowo z ubezpieczeniem z uwagi na ruch lewostronny) i jechać gdzie oczy poniosą.

 

Info:

Członek Unii Europejskiej o szerokich powiązaniach z kulturą helleńską, bez problemu porozumiesz się po angielsku.
waluta - Euro, bez problemu zapłacisz euro w RTCP
Czas - GMT+2
Ruch lewostronny!
Gniazdka elektryczne typu angielskiego
Ceny w sklepach ok. 1,5 x większe niż u nas
Meze rybne ok 20E - musisz skosztować
Bilet autobusowy 1E
Taxi - porównywalne do cen polskich, negocjowalne.