Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 


Skamieniałe miasto w Ciężkowicach to rezerwat chroniący głównie skały piaskowca ciężkowickiego, który powstał tutaj ok. 60 mln lat temu w wyniku układania się piasku na dnie ciepłego morza istniejącego na tych terenach w tym czasie. Piasek sklejony w skały wypiętrzył się, a mróz, wiatr i woda ukształtowały je w niezwykłe formy, które możemy podziwiać dzisiaj.

Przez rezerwat wiedzie oznakowany szlak, a ciekawsze skały posiadają swoje tabliczki z nazwami. Znaleźć można tutaj takie skały jak: Czarownica, Ratusz, Piramidy, Grzybek, Borsuk i wiele innych. Ze Skamieniałym Miastem związanych jest kilka legend, które czyni to miejsce jeszcze bardziej magicznym i tajemniczym. Jedna z nich mówi o tym, że na położone tutaj miasto rzucona została klątwa i dlatego wszystko zamieniło się w kamień. Skała Ratusz miała być wg legendy siedzibą radnych miasta. Druga mówi o tym, że czarownice wybrały sobie to  miejsce na swój sabat. Najciekawszym zwłaszcza dla dzieci miejscem będzie Skałka z Krzyżem. Według niektórych stał w tym miejscu kościół zamieniony w kamień, inni twierdzą, że krzyż został tutaj postawiony w celu odstraszenia diabła, który przesiadując na tej skale robił psikusy okolicznym mieszkańcom. Najciekawsze jest to, że skała  ta posiada wewnątrz ciasny otwór, przez który można wejść na górę. Dzieciom to nie sprawi trudności, ale dorośli muszą się trochę pogimnastykować, żeby przecisnąć się i wspiąć na górę. Ze szczytu skały rozciąga się piękny widok na położone niżej miasto. Idąc dalej szlakiem dochodzimy do Wąwozu Czarownic - Wodospadu. Ścieżka opada gwałtownie w dół i nagle znajdujemy się w jarze otoczonym wysokimi na 20 metrów skałami. Niestety, w miejscu w którym powinien być wodospad ledwo kapała woda, ale wyczuwało się dużą wilgotność i specyficzny mikroklimat. Ze Skamieniałego Miasta wracać można na parking Szlakiem Nietoperza. Powstał on w celu  zwrócenia uwagi na te chronione ssaki, ponieważ w rezerwacie odnotowano występowanie 11 gatunków nietoperzy.   
Skamieniałe Miasto to niezwykła atrakcja w tym rejonie, do której można przyjeżdżać przez cały rok i miejsce to na pewno się spodoba wszystkim a zwłaszcza dzieciom.