Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pałac położony w Michałkowicach - dzielnicy Siemianowic Śląskich przy ul. Oświęcimskiej jako dwór był własnością rodu Mieroszewskich. Oprócz murowanych fundamentów zbudowany był głównie z drewna, dopiero od XVI w. zaczął być wzmacniany poprzez budowę murowanych pięter. Kiedy w 1741 r. Michałkowice przeszły w ręce Rheinbabenów pałac zmienił styl na neogotycki. Po II wojnie światowej jego właścicielem stała się kopalnia "Michał". Obecnie pałac podlega kopalni "Siemianowice" i mieści się w nim Klub Technika.

W 1741 r. ostatni przedstawiciel rodu Mieroszewskich – Jan Krzysztof wydał swoją córkę za niemieckiego podporucznika z rodu Schwellengröbel. Michałkowice przeszły pod władanie rodu Schwellengröbel, a następnie Rheinbabenów. Ród Rheinbabenów zmienił styl architektoniczny pałacu na neogotycki. Po pierwszej połowie XIX w. michałkowicki "Zameczek" został przebudowany, a łączna powierzchnia wynosiła 831 m², na co składały się: taras 115 m², ogród zimowy 170 m² oraz budynek 546 m². Po II wojnie światowej właścicielem "Zameczku" stała się kopalnia "Michał", która przekształciła go w Zakładowy Dom Kultury. Łączny korpus zespołu wynosi 6950 m³, na co składały się: taras 250 m³, ogród zimowy 700 m³ oraz budynek 6000 m³. Pałac był otoczony przez rozległy park (obecnie Park Górnik) leżący nad stawem. W parku znajdowały się również zadrzewienia specjalnie przeznaczone do wypoczynku, które łączyły w sobie naturalny krajobraz z obrazem szybów górniczych.Ogród posiadał własne alpinarium, ogród zimowy, dekoracyjne pnącza, altany i kaskady.

W południowej części posiadłości Rheinbabenów znajduje się neogotycki budynek z okrągłą wieżą. Jest to domek ogrodnika i leśniczego zaprojektowany przez Luisa Dame w 1906 r. dla służby pałacowej. Obok tego budynku stały szklarnie nawiązujące do architektury Bliskiego Wschodu. Dom ogrodnika i leśniczego obecnie popada w ruinę. Obiekt stojący przy głównej drodze widoczny jest w okresie jesienno-zimowym. W innych porach roku zasłaniają go drzewa.